reportaż ślubny
Bez kategorii

Dobry reportaż ślubny – czym powinien się charakteryzować?

Kto z nas nie lubi wracać wspomnieniami do przeżytych wcześniej chwil? Nie każdy jednak pamięta dokładnie szczegóły, kolory, klimat czy atmosferę danego momentu. Szczególnie tyczy się to dnia ślubu oraz wesela, które są niezwykle istotnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka, niezależnie od jego miejsca zamieszkania, statusu czy zawodu jaki wykonuje. Dodatkowo, stres towarzyszący Młodej Parze, rodzicom oraz gościom powoduje, że większość z nas, nawet krótko po uroczystości nie może przypomnieć sobie większości ważnych detali.

Reportaż ślubny to sztuka zatrzymywania momentów na zawsze. Zdecydowanie nie da się jej nauczyć na kilkugodzinnych warsztatach. Przekazywanie historii, dobry fotograf powinien mieć we krwi. Jak powinna wyglądać profesjonalna, ślubna fotografia reportażowa?

Jesteś fotografem i chcesz poszukać inspiracji? A może właśnie planujesz Wasz wyjątkowy dzień i nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu osoby do robienia zdjęć? Sprawdź, czym jest dobry reportaż ślubny i jakie ma cechy szczególne.

fotografia ślubna śląsk

Reportaż ślubny – to trudna sztuka

Nie da się ukryć, że reportaż ślubny zdecydowanie różni się od „zwykłego” robienia zdjęć. Profesjonalista, w trakcie fotografowania oprócz odpowiedniego budowania kadru powinien myśleć również o błyskawicznym podejmowaniu decyzji oraz swoimi zdjęciami opowiadać historie.

Jak mówi Słownik Języka Polskiego, reportaż to:

„gatunek prozy publicystycznej, żywy opis zdarzeń i faktów, znanych autorowi z bezpośredniej obserwacji”.

Jeśli w definicji zamienimy słowo „prozy” na „fotografii”, otrzymamy kwintesencję tego, czym powinna być ślubna fotografia reportażowa. Reportaż powinien składać się przynajmniej z trzech podstawowych elementów/ujęć/kadrów:

1. Fotografie planu ogólnego, opisujące miejsce wydarzenia- w tym przypadku np. dom rodzinny, kościół, sala weselna.
2. Zdjęcia akcji, czyli wszystkie chwile, trwające nie dłużej niż kilka sekund.
3. Fokus na detale- np. obrączki, bukiet ślubny, dekoracje.

Wielu fotografów, aby wprowadzić element dynamiczny, korzysta z obiektywu typu „fish-eye”. Warto pamiętać o tym, że nie każdy będzie wyglądał dobrze na zdjęciach tego typu. „Efekciarskie” ujęcia powinny stanowić znaczną mniejszość (jedno, dwa zdjęcia- nie więcej). Oprócz stylu danego fotografa, warto zwrócić uwagę na to, czy zdjęcia są naturalne, czy wpadają łatwo w oko i w jaki sposób dana osoba opowiada historię. W tym celu, warto jest poprosić o portfolio danego fotografa, aby sprawdzić czy proponowane reportaże ślubne odpowiadają nam w 100%.

fotografia reportażowa

Fotografia ślubna – Śląsk, Centrum, Podhale, Pomorze. Wszędzie są podobne reguły!

Niezależnie od tego, skąd pochodzisz, warto wiedzieć, czym powinna charakteryzować się dobra fotografia ślubna. Śląsk, Pomorze, Centrum czy Podhale mogą różnić się widokami oraz cenami usług, jednak zasady tworzenia dobrych reportaży ślubnych są podobne.

Profesjonalny reportaż ślubny powinien cechować się tym, że przedstawia tylko i wyłącznie rzeczywiste, niereżyserowane zdarzenia. Bohaterzy (czyli w głównej mierze Para Młoda) znajdują się w obecności osób bliskich i przyjaciół, dlatego każdy powinien czuć się swobodnie i komfortowo w obecności aparatu fotograficznego. Skrępowanie jest głównym wrogiem naturalnego zachowania. Fotografia reportażowa powinna uchwycić najważniejsze momenty niejako „z ukrycia”. Dyskrecja fotografa i ekipy filmującej w dużej mierze wpływa na jakość zdjęć oraz co ważniejsze, poczucie komfortu osób zgromadzonych na uroczystości.

Trzeba przyznać, że nie jest to zadanie proste. Dlatego wybór fotografa, który wpisuje się w nasza estetykę i styl jest niezwykle istotny.

fotografia ślubna śląsk

Istotne elementy reportaży ślubnych

Tak naprawdę to, jak reportaż ślubny (a właściwie historia) zostanie poprowadzona, zależy od wcześniejszych ustaleń oraz wizji fotografa. O tyle, o ile całą kompozycję i formę (ilość zdjęć, kolorystyka, główne ujęcia) możemy omówić przed weselem, tak konkretnych i spontanicznych sytuacji nie da się przewidzieć.

W tym wypadku musimy zdać się na wprawne oko profesjonalistów. Reportaż ślubny powinien obejmować zakresem wszystkie istotne elementy dnia. Zazwyczaj historia zaczyna się od przygotowań w domu (ubieranie, zakładanie dodatków, błogosławieństwo rodziców). Później, fotograf wyrusza w drogę do kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego, aby móc uchwycić niezapomniane momenty przed ceremonią oraz w jej trakcie. Następnie pojawia się na weselu lub ewentualnych poprawinach.

Zdjęcia powstające w trakcie każdych z części dnia muszą przywoływać miłe wspomnienia i uśmiech na twarzy oglądających. Na zdjęciach powinny znajdować się niezwykłe momenty, których czasem nie są w stanie zapamiętać sami bohaterowie. Reportaż ślubny powinien ponadto przywoływać żywe wspomnienia oraz uczucia, które towarzyszyły w tamtych chwilach.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code