fotografia ślubna śląsk
Bez kategorii

Jak zorganizować ślub w plenerze? Śląsk – 5 najpiękniejszych propozycji miejsc

Kto z nas, wielokrotnie nie rozmarzył się oglądając amerykańskie komedie romantyczne? Śluby plenerowe w tamtym rejonie świata to codzienność. Do Polski powoli przychodzi moda na zawieranie związku małżeńskiego na świeżym powietrzu. Tak naprawdę dopiero od 2015 roku, Polacy mają ułatwiony dostęp do tego rozwiązania.

Coraz więcej par decyduje się na taką formę uroczystości, czego cieszy się każdy fotograf ślubny. Śląsk i tutejsze tereny, jak się okazuje dają wiele możliwości!

Przygotowując się do ślubu, Młode Pary nie zawsze zdają sobie sprawę z ogromu formalności oraz kosztów. Organizacja takiego wydarzenia poza murami kościoła czy Urzędu Stanu Cywilnego może okazać się przedsięwzięciem trudnym, dlatego wcześniejsze i dokładne poznanie procedur oraz innych wymagań jest konieczne. O czym więc trzeba pamiętać decydując się na ślub w plenerze? Śląsk, bo o nim będzie dziś mowa, daje wiele możliwości i znajdziesz tu wiele pięknych i niepowtarzalnych plenerów.

fotografia ślubna śląsk

Ślub cywilny a ślub kościelny w plenerze

Okazuje się, zdecydowanie łatwiej jest zorganizować plenerowy ślub cywilny. Do 2015 roku, uroczystość poza Urzędem Stanu Cywilnego była możliwa jedynie w wyjątkowych przypadkach (np. kiedy jedno z narzeczonych nie mogło się stawić ze względu na stan zdrowia). Jednak, wprowadzona 4 lata temu nowelizacja ustawy z dnia 29 września 1986 pozwala obecnie na zawieranie małżeństwa poza urzędem, jednak musi być to miejsce, które nie zakłóci dostojności i powagi ceremonii. Po drugie, warunkiem koniecznym jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim gościom.

Co z kosztami? Aby zawrzeć ślub w plenerze musimy przygotować się na znacznie większe koszty, niż normalnie. Na cenę ma wpływ po pierwsze zorganizowanie całej uroczystości oraz wszystkich formalności. Ostateczny koszt może się różnić w zależności od miasta. Urzędowa opata według przepisów prawa wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce (4271 zł). Jednak zazwyczaj jest tak, że USC życzy sobie około 1000 zł. W tę cenę wchodzi: opłata za insygnia z wizerunkiem orła, opłata za paterę na obrączki, opłata za strój i akcesoria urzędnika, możliwe wynagrodzenie dla zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oraz koszt dojazdu na miejsce. Warto jednak pamiętać o tym, że są to jedynie opłaty dla Urzędu. Do tej kwoty należy doliczyć wynajem miejsca ( i np. krzeseł), ewentualny zakup dekoracji, kwiatów itp i fotograf ślubny. Katowice oraz okolice obfitują w dobre usługi tego typu.

fotograf ślubny śląsk

Ślub kościelny na świeżym powietrzu?

Dla wielu młodych osób nie ma nic piękniejszego niż uroczystość na łonie natury. Potwierdzi to również każdy fotograf ślubny. Katowice i inne miasta, mimo tego, że sprawiają wrażenie surowych, mają wiele ciekawych, cichych i zielonych terenów „na uboczu”. Zdjęcia na tle pięknego jeziora, lasu czy polany wydaje się być spełnieniem marzeń wielu osób. Jednak co zrobić w przypadku, kiedy chcemy powiedzieć sakramentalne „tak”, zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego? Tutaj niestety zaczynają się duże schody. Ślub kościelny lub konkordatowy musi odbyć się w miejscu, które jest uświęcone. I mimo tego, że istnieją pewne odstępstwa, wciąż niezwykle rzadko zdarza się by wziąć ślub kościelny na łonie natury. Aby ubiegać się o takie zezwolenie należy poprosić o pozwolenie biskupa i odpowiednio uargumentować prośbę. Na odpowiedź możemy czekać nawet rok. Nie ma jednak gwarancji, że tak ową zgodę otrzymamy.

fotograf ślubny katowice

Fotografia ślubna Śląsk – które miejsca są najpiękniejsze?

Jeśli jesteś osobą zdeterminowaną i nie boisz się załatwiać formalności, odpowiednio wcześnie zastanów się, jakie jest Twoje wymarzone miejsce na ślub w plenerze. Dobrym pomysłem będzie opinia, jaką ma Wasz fotograf ślubny. Śląsk to teren, który zna jak własną kieszeń i doskonale wie, gdzie Nowożeńcy będą czuli się najlepiej.

Świerklaniec

Pierwszą opcją jest jeden z najpiękniejszych parków na Śląsku. Jest on wymieniany jako jedno z najbardziej romantycznych miejsc w województwie śląskim. Na terenie parku znajduje się również obiekt, w którym można wyprawić wesele (Dom Kawalera). Świerklaniec to połączenie natury, elegancji i klasy.

Pałac w Pszczynie

Kolejne cudowne miejsce na romantycznej mapie Śląska. Urok zamku w Pszczynie doceniła nawet księżna Daisy (a właściwie Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless). Kompleks pałacowy otoczony jest przepięknym parkiem. Dodatkowo, budynek położony jest nad urokliwym jeziorem.

Park Śląski

Dużo możliwości dają również Katowice. Jednym z najbardziej urokliwych i ciekawych miejsc, które pięknie wygląda w obiektywie jest właśnie Park Śląski. Jest to najbardziej zielone miejsce na Śląsku. Idealnie sprawdzi się zarówno jako miejsce na ślub plenerowy, jak również późniejszą sesję zdjęciową. Zielone tereny i indstrialne elementy świetnie podkreśli dobra fotografia ślubna. Śląsk to idealna mieszanka obu tych komponentów.

Ogród Botaniczny w Mikołowie

Gdzie jeszcze może odbyć się ślub w plenerze? Mikołów daje możliwość zorganizowania uroczystości w przepięknych okolicznościach przyrody. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym, szczególnie w okresie wiosenno-letnim znajdziemy przepiękne rośliny, które będą idealnie podkreślać wyjątkowość okazji.

Gliwicka Palmiarnia

Ostatnim miejscem będzie Palmiarnia w Gliwicach. Jeśli chcesz poczuć nieco egzotyczny klimat, to miejsce będzie idealne. Świetne dla Par, które lubią wychodzić poza schematy i nie boją się wyzwań. Wybór tego miejsca zapewni niezapomniane przeżycia zarówno Młodej Parze jak i gościom. Jest to niezwykła możliwość na przeniesienie się w ciepłe kraje, bez konieczności opuszczana granic województwa Śląskiego.

2 komentarze

  • slubywplenerze.com.pl

    To prawda, że organizacja ślubu w plenerze wymaga większego nakładu, zarówno finansowego, jak i czasowego, ale naszym
    zdaniem jest ona warta tego wysiłku. Jednak decydując się na ślub pod gołym niebem trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć w zanadrzu plan B.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code