sala weselna
Bez kategorii

Sala weselna – jak ją wybrać? 5 prostych wskazówek

Wasz wielki dzień zbliża się wielkimi krokami? Jedną z pierwszych i najważniejszych spraw do załatwienia jest wybór odpowiedniej sali, która spełni wszelakie oczekiwania Wasze i szanownych gości. Sala weselna jest wisienką na torcie tego pięknego wydarzenia i to w głównej mierze od niej zależy klimat całej imprezy.

Organizowanie wesela jest przedsięwzięciem skomplikowanym, czasochłonnym i budzącym wiele wątpliwości. Jak więc odpowiednio wybrać salę weselna ze snów? Poznaj 5 prostych wskazówek, które zdecydowanie ułatwią selekcję oraz wybór lokalizacji weselnej.

organizowanie wesela

Sala weselna – gdzie powinna się znajdować? Lokalizacja

Nie jest tajemnicą, że większość par decyduje się na wybór sali weselnej blisko swojego miejsca zamieszkania. Jednak nie zawsze jest to możliwe, szczególnie jeśli jedna ze stron jest przyjezdna lub rodziny narzeczonych znajdują się daleko. W tej kwestii warto wziąć pod uwagę pochodzenie gości. Jeśli spora część rodziny i innych zaproszonych zamieszkuje pewien teren (np. dane województwo), a dodatkowo znajduje się tam dom rodzinny chociażby jednej ze stron, warto jest się zastanowić nas wyborem tego miejsca.

Pamiętajcie wtedy o wszystkich przyjezdnych gościach. Organizowanie wesela daleko od ich miejsca zamieszkania może być problematyczne, dlatego zastanów się nad dwoma kwestiami: transportem i noclegiem.

Dystans od miejsca zawarcia małżeństwa do sali

Kolejną istotną kwestią jest odległość pomiędzy miejscem zawarcia małżeństwa (Kościół, Urząd Stanu Cywilnego) a salą. Przyjęcie weselne powinno być zorganizowane w obrębie do maksymalnie 30-40 km do tego miejsca. Oczywiście, idealnym rozwiązanie jest wybór lokalu oddalonego o kilka lub kilkanaście minut samochodem. To duże ułatwienie dla gości weselnych. Standardowym i popularnym zabiegiem jest wręczanie mini mapek, które unaoczniają drogę pomiędzy punktem A a B (pamiętajcie, że nie każdy ma dostęp do GPS).

Sala a nocleg

Coraz więcej sal weselnych jest zlokalizowanych w obiektach, które oferują nocleg dla Pary Młodej i gości. Jednak nie zawsze. Pomyśl w tym przypadku o zaproszonych, bliskich Wam osobach, które będą potrzebować noclegu. Znajdźcie hotel/pokoje w atrakcyjnych cenach niedaleko miejsca, w którym odbywać się będzie wesele.

przyjęcie weselne

Organizowanie wesela – infrastruktura

Kolejne niezwykle ważne aspekty, które mają wpływ na wybór sali weselnej to: przestrzeń w środku i wokół, wygląd sali i ogrodu, udogodnienia.

Standardowe przyjęcie weselne wymaga od nas zorganizowania sporej przestrzeni (oczywiście, w zależności od liczby gości). Jednak mało kto może pozwolić sobie na wesele w domu czy ogrodzie. Dlatego wybierając poszczególne lokale, przeanalizuj z ilu metrów kwadratowych składa się lokal, jak wygląda dana przestrzeń i czy dostęp do ogrodu jest swobodny (jeśli obiekt go posiada). Aby w pełni wykorzystać potencjał danego miejsca, warto jest wydzielić strefy, nawet jeśli nie jest to zrobione przez właścicieli obiektu.

Ogród to niezwykle istotny element wesela, szczególnie jeśli odbywa się ono w okresie wiosenno-letnim. Zewnętrzną część lokalu można świetnie wykorzystać (np. robiąc tam sesje zdjęciowe, aranżując kącik ze słodyczami).

Sala weselna powinna mieć wszelakie udogodnienia, które będą dostosowane zarówno dla osób poruszających się na wózku, jak i tych starszych. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nie wszyscy nasi goście będą w pełni sprawni. Bezproblemowe przechodzenie między parkietem, salą a innymi atrakcjami jest ważne również dla innych gości.

Przyjęcie weselne a wyłączność

Odwiedzając rożne miejsca warto zwrócić uwagę na ilość sal w danym budynku. Ile wesel może odbywać się w tym samym czasie? Czy goście bawiący się na sali obok mogą korzystać z naszego ogrodu? Wszystko zależy od stopnia prywatności, na jakim nam zależy. Przyjęcie wesele może być dla wielu par młodych bardzo intymnym wydarzeniem, które chcą spędzić jedynie w gronie najbliższych. Dlatego zwróć na ten aspekt szczególną uwagę.

sala weselna dekoracje

Organizowanie wesela – liczba gości

Jak wiadomo, przyjęcia weselne mogą być bardzo kameralne, jak i ogromne. Decydując się na wybór sali musimy wziąć pod uwagę szacowaną ilość gości, ponieważ niektóre obiekty wymagają podania minimalnej liczby osób na sali (w innym przypadku nie da się jej wynająć). Przed pojęciem decyzji warto jest poznać preferencje wybranego miejsca.

Pojemność danego lokalu to nie wszystko. Nawet jeśli w obiekt może teoretycznie pomieścić 200 osób, czy aby na pewno będzie to dla nich wygodne? Czy znajduje się tam wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się przemieszczać, tańczyć i nie zakłócać indywidualnej strefy komfortu?

Bardzo ciekawym aspektem, o którym większość osób nie zdaje sobie sprawy jest opcja rabatowa, w przypadku niepojawienia się gości na weselu. Jak wiemy, organizowanie wesela jest niezwykle kosztowne. Jednak, zdarzają się przypadki kiedy wcześniej potwierdzeni goście nie mogą przybyć na wydarzenie (nagła śmierć, choroba, wypadek losowy). Warto jest się dowiedzieć, czy w takim wypadku istnieje możliwość niepłacenia za te osoby, lub otrzymania sporego rabatu.

Inne ważne dodatki

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając salę weselną?

Sprawdź, czy alkohol jest wliczony w cenę. Jest to aspekt, który pochłania znaczną część naszego budżetu, dlatego ustalenie tej kwestii jest niezwykle ważne. Zazwyczaj jest tak, że zakup alkoholu na własną rękę opłaca się zdecydowanie bardziej.

Sala weselna sama w sobie jest z reguły mało atrakcyjna i efektowna. Dlatego dla wielu par dekoracje i oświetlenie są kluczowymi sprawami, które nadają klimatu i charakteru naszej uroczystości. Dowiedzcie się, czy lokal zapewnia dostęp do profesjonalnych dekoratorów. Jeśli oferta danych firm nie spełnia Waszych oczekiwań, warto jest poszukać możliwości na własną rękę lub skorzystać z usług Wedding Plannera.

Ważną kwestią jest bezpieczeństwo naszych gości. Wizyta nieproszonych osób czy kradzież to rzeczy, które mogą zupełnie popsuć Wasz wymarzony dzień. Sprawdźcie czy lokal posiada wyspecjalizowanych ochroniarzy, kamery. Dobrym pomysłem będzie określenie odległości lokalu od komisariatu policji, szpitala czy remizy strażackiej.

Ostatnią kwestią jest zapewnienie gościom komfortowego miejsca do zaparkowania. Jest to bardzo istotny czynnik, podnoszący poziom komfortu naszych gości. Sala weselna, na terenie której znajduje się duży parking to w dzisiejszych czasach podstawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code