fotografia ślubna kraków
Bez kategorii

Trendy w fotografii ślubnej – czy mają obecnie rację bytu?

Czy podobnie jak ja, przeglądając różne portale oraz magazyny ślubne masz wrażenie, że coraz częściej możemy trafić na artykuły poświęcone najnowszym trendom w fotografii ślubnej? Wszyscy prześcigają się wynajdywaniu oraz publikowaniu „trendów” czy inaczej, innowacji w świecie fotografii, które mają zrobić rewolucję na tym specyficznym rynku.

Czy aby na pewno fotografia ślubna zmienia się co sezon? Czy fotografie sprzed 10 czy 15 lat mogą wpisywać się w obowiązujące tendencje? Co tak naprawdę znaczy ponadczasowość zdjęć?

fotografia ślubna

Fotografia ślubna- czy świat zmienia się tak szybko?

Rozmawiając z osobami zawodowo zajmującymi się fotografią od lat, można dojść do wniosku, że trendów jako takich do tej pory było bardzo dużo. Okazuje się, że część z nich przetrwała do dziś, inne przestały istnieć wiele lat temu i stały się niemodne. Fotografia ślubna mimo tego, że zmieniała się na przestrzeni lat, zawsze zawierała pewne klasyczne elementy, które są podstawą dobrych zdjęć, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu.

Jak więc robić zdjęcia, które nie będą budziły uśmiechów pod nosem i zażenowania za 20 lat? Odpowiedź na to pytanie jest kłopotliwa, szczególnie dla osób, które nie studiowały fotografii czy historii sztuki.

Fotografia ślubna i reportażowa – treść, kadr, światło

Niezależnie od tego, czy Twoim konikiem jest fotografia ślubna, fotografia reportażowa czy inna, warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę wpływa na to, że zdjęcia można uznać za „dobre”. Składają się na to 3 czynniki:

1.TREŚĆ
2.KADR, czyli forma
3.ŚWIATŁO

Te aspekty nie zmieniły się od początku istnienia fotografii. Mimo tego, że kiedyś zdjęcia robiono zupełnie innym sprzętem, nie było programów do szybkiej obróbki czy gotowych tzw. „pre setów”, a techniki zmieniały się przez dziesiątki lat, to właśnie treść forma i światło zostały określone mianem podstaw dobrej fotografii.

.fotografia ślubna kraków śląsk

Jak ma się do tego obecna fotografia ślubna? Kraków, Katowice, Warszawa czy Wrocław- niezależnie od tego skąd pochodzisz, zasady zawsze pozostają takie same. Treścią w przypadku zdjęć ślubnych i weselnych jest Para Młoda, co już klasyfikuje zdjęcia jako ciekawe (z punktu widzenia zleceniodawców).

Jednak dla osób postronnych nie będzie to tak ekscytujące. Okazuje się, że oko przyciąga różne skrajne wartości. Ślubna fotografia reportażowa powinna ukazywać i podkreślać emocje towarzyszące Młodej Parze oraz wszystkim gościom. Możemy nazwać to „wartością dodaną” zdjęć. „Dobre zdjęcia” to przede wszystkim emocje, czyli humor, wzruszenie, radość, przygnębienie, zaduma. Pokazywanie pięknych emocji na zdjęciach nie będzie potrzebowało późniejszej, mozolnej obróbki.

Kadrowanie to kolejna ważna kwestia, która może zmieniać się na przestrzeni lat. Jest to kompozycja oparta na pewnych schematach. Można je modyfikować oraz przełamywać, dzięki czemu osiągamy ciekawy oraz niepowtarzalny efekt.

Ślubna fotografia reportażowa to również odpowiednie uchwycenie światła, które tworzy unikatowy klimat i powoduje, że zdjęcie nie jest „płaskie”.

fotografia reportażowa śląsk

Fotografia ślubna a trendy – jak to było kiedyś?

Porównując fotografię ślubną sprzed 30 lat z tą obecną, możemy zauważyć diametralną różnicę. Wynika ona nie tylko z przemijającej mody, łatwiejszego dostępu do sprzętu świetnej jakości czy pojawienia się dużej ilości specjalistów. Jest to również efekt zmieniającej się mentalności ludzi oraz stale ewoluujących stylów życia.

Jeszcze w latach 90 XX wieku, najmodniejsze sesje ślubne odbywały się w studiach fotograficznych, a niezbędnymi elementami były: kolorowe tła, rekwizyty (np. lampki szampana, kolorowe muszki, wachlarze), kolumny, malowane fortepiany. To pamiątka ślubna wielu osób, która w tym momencie prawdopodobnie leży w pudle, na strychu. Nudne kadry czy złe światło musiało być „podrasowane” przez nikomu niepotrzebne dodatki.

Fotografia ślubna i fotografia reportażowa zmieniła się mocno w XXI wieku, mniej więcej od 2005 roku. Wtedy nastąpił rozwój technologii cyfrowej i nacisk na profesjonalizację zawodów. Początek 2000 roku to popularyzacja zawodu fotografa oraz rozkwit sesji plenerowych. Dalej popularne były wszelakie rekwizyty, które zabierano nawet nad staw, do parku czy na plażę. Wszelakie braki na zdjęciach retuszowano zbyt mocnymi efektami, nakładano tekstury, czy używano metody „koloru selektywnego” (zdjęcie czarno białe z kolorowym elementem, np. w postaci bukietu).

fotografia ślubna katowice

Czy dobre zdjęcie potrzebuje być „trendy”?

Na koniec warto zadać sobie pytanie, czy zdjęcie, które zachowuje zasady dobrej treści, świetnego kadru oraz ciekawego uchwycenia światła potrzebuje jakichkolwiek trendów? I tak i nie. Fotografia jest dziedziną, która musi stale ewoluować, zmieniać się i dostosowywać do potrzeb rynku.

Jednak jeśli zdamy sobie sprawę, co wpływa na ponadczasowość „dobrych zdjęć” możemy przewidzieć, co będzie naturalnym kierunkiem rozwoju fotografii ślubnej, a co jedynie jednorocznym trendem. Obecnie niezwykle modne staje się wynajmowanie operatorów dronów- kiedyś taka opcja była dostępna jedynie dla nielicznej grupy osób. Jednak, jeśli fotografie będą wykonane źle, sam fakt ich posiadania nie wzbudzi w nas emocji. Tutaj liczyć się będą umiejętności i wizja specjalisty.

Podstawy jednak pozostają niezmienne. Treść- czyli emocje, kadr- czyli forma oraz światło to jedyne czego potrzebujemy. Wszystko inne staje się jedynie dodatkiem oraz urozmaiceniem. Opanowanie podstaw fotografii wydaje się być kluczem do sukcesu. Dzięki temu, jesteśmy w stanie wyrobić swój, osobisty i niepowtarzalny styl robienia zdjęć, które mogą w przyszłości zachwycić naszych klientów.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code